29-30.10.2022

Finał Pucharu Świata w pływaniu w płetwach

W dniach 29-30 października 2022r. w Termach Maltańskich na Basenach Sportowych odbędzie się Finał Pucharu Świata w Finswimming’u [Finswimming World Cup Golden Final].

Finswimming, czyli pływanie w płetwach, płetwonurkowanie sportowe lub pływanie szybkie, to bardzo ciekawy i atrakcyjny dla widzów sport.

Jest on przeznaczony dla doświadczonych pływaków, którzy szukają nowych wyzwań. Konkurencje finswimming’u polegają na pokonaniu ustalonego dystansu (na basenie lub otwartym akwenie) w jak najszybszym tempie. Do pływania stosowane są płetwy klasyczne lub monopłetwy (czyli płetwy o jednej płaszczyźnie). W zależności od konkurencji zawodnicy korzystają z rurek do oddychania (fajek czołowych),  butli lub nie używają żadnego sprzętu do oddychania pod wodą. Wśród innych dyscyplin pływackich, finswimming wyróżnia się większymi prędkościami osiąganymi przez zawodników. Płetwy mogą zwiększyć szybkość pływaka nawet o 50%. W związku z tym jest to bardzo widowiskowy sport.

Pierwsze w historii zawody w pływaniu w płetwach zorganizował w 1951r. Luigi Ferraro. Odbyły się one na otwartym morzu w pobliżu Genui. W 1969r. w Locarno zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Europy w pływaniu w płetwach, a w 1976r. odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata. Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Kontynentalne rozgrywane są raz na dwa lata. Osobno organizowane są zawody dla juniorów i seniorów.

W Finswimming’u rozróżnia się następujące konkurencje:  Bi-fins (BF, stereo-fins) – konkurencja wykorzystująca dwie osobne płetwy oraz fajki do nurkowania; po powierzchni (pp) – konkurencja wykorzystująca monopłetwę oraz fajkę do nurkowania; pod wodą (pw) – konkurencja wykorzystująca jedynie monopłetwę. Podczas startu zawodnik musi cały dystans pokonać pod wodą; z aparatem oddechowym i butlą – konkurencja ta wykorzystuje aparat oddechowy wraz z butlą z powietrzem oraz monopłetwę. Podczas startu zawodnik musi pokonać cały dystans pod wodą.

Poniżej parę ciekawych zdjęć z tych jakże interesujących zawodów.

Skip to content