Zasady saunowania

 • PIERWSZE KROKI
  Najważniejszą rzeczą w saunie jest czas, dlatego na wizytę w Świecie Saun zarezerwuj minimum 1,5 godziny. Nie wchodź do sauny po obfitym posiłku lub z pustym żołądkiem. Pod żadnym pozorem nie spożywaj alkoholu przed seansem. Zapoznaj się też z listą przeciwwskazań do korzystania z sauny.
 • POCZĄTEK WIZYTY W SAUNIE
  Przed wejściem do sauny zdejmij okulary, biżuterię, zegarek oraz szkła kontaktowe. Obowiązkowo ściągnij strój kąpielowy! Przed pierwszym wejściem dokładnie umyj ciało wodą i żelem. Jest to podyktowane nie tylko względami higienicznymi. Jeśli usuniesz warstwę tłuszczu i kosmetyków szybciej zaczniesz się pocić, a co za tym idzie szybciej osiągniesz pożądane efekty saunowania.
 • PORUSZANIE SIĘ PO ŚWIECIE SAUN
  Po strefie poruszaj się w klapkach. Będzie to nie tylko bardziej higieniczne, ale też uchroni Cię przed niekontrolowanym poślizgiem. Klapki są również niezbędne podczas pobytu w grocie śnieżnej lub przy przejściu do saun zewnętrznych. Do sauny wchodzimy jednak bez obuwia. Higienę w saunie zapewni Ci ręcznik. Pamiętaj, żeby wykorzystać ręcznik do siedzenia i podłożenia go pod stopy. Do łaźni parowej wchodzimy nago lub w bawełnianym prześcieradle.
 • POSŁUCHAJ SWOJEGO ORGANIZMU
  Weź ze sobą duży ręcznik do siedzenia lub leżenia i jeszcze jeden (a najlepiej dwa) do wycierania ciała. W saunie powinno przebywać się nago – strój kąpielowy utrudnia odparowywanie potu. Zacznij od najniższej półki. W miarę możliwości przyjmij pozycję leżącą, ponieważ wtedy na całe ciało oddziałuje podobna temperatura. Jednorazowo w saunie powinno się spędzić do 15 minut, lecz ważniejszym wskaźnikiem od zegara jest nasze samopoczucie. Przebywanie w saunie ma być przyjemnością, więc jeżeli odczuwasz dyskomfort to znak, że należy z niej wyjść. Na dwie minuty przed opuszczeniem sauny wróć do pozycji siedzącej.
 • DLA OCHŁODY
  Po wizycie w saunie należy schłodzić organizm. Natrysk zawsze zaczynamy możliwie najdalej od serca czyli od prawej nogi. Dalej strumień wody kierujemy na lewą nogą, na ręce, a dopiero potem na resztę ciała. Po wzięciu prysznica można dodatkowo schłodzić organizm w grocie śnieżnej, basenie lub na świeżym powietrzu.
 • ODPRĘŻ SIĘ
  Przed kolejnym wejściem do sauny dobrze jest odpocząć w pozycji leżącej. Relaks powinien trwać tak długo, aż poczujesz lekki chłód. Możesz ten czas spędzić w tepidarium na kamiennym leżaku lub na zielonym tarasie.
 • KĄPIEL PO SAUNOWANIU
  Po ostatnim wyjściu z sauny nie myj ciała mydłem. Wystarczy je dokładnie spłukać, gdyż nasze ciało jest idealnie czyste. Nie zapomnij o kąpieli stóp.
 • NAWADNIANIE
  Jest to niezbędny etap saunowania. Podczas całego seansu tracisz od 0,5 do 1 litra wody. Ubytek najlepiej zrekompensuje woda mineralna lub sok pomidorowy (zawiera potas, który tracisz razem z potem). Po napój sięgnij jednak po ostatnim wejściu do sauny, dzięki temu organizm dokładnie się oczyści.