Korzyści pływania

Pływanie i inne aktywności w wodzie to nie tylko sport.

To także doskonała profilaktyka wielu schorzeń. Pełni także rolę rehabilitacyjną w wielu chorobach cywilizacyjnych. Regularne pływanie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, samopoczucie oraz naszą wydolność i mięśnie. Trudno znaleźć podobną formę ruchu, która tak znakomicie oddziałuje na nasz organizm jednocześnie nie nadwyrężając stawów.

 • Koryguje wady postawy u dzieci i młodzieży:
  Problemy z postawą i kręgosłupem to częste problemy dotykające nasze dzieci, dlatego pływanie wskazane jest dla osób, u których one występują. Poszczególne style mają tu różne zastosowanie, np. styl dowolny zwany kraulem oraz styl grzbietowy pozwalają wpłynąć na niekorzystne zmiany w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz pomaga w walce ze skoliozą, a nawet płaskostopiem. Z kolei styl motylkowy wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Wspomaganie leczenia wad postawy poprzez pływanie jest możliwe, ponieważ ten rodzaj aktywności fizycznej kształtuje tzw. gorset mięśniowy.
 • Poprawia ruchomość i elastyczność stawów:
  Podczas pływania nasze stawy są całkowicie odciążone, ponieważ nasze ciało znajduje się w wodzie. To właśnie dzięki temu zwiększamy ruchomość i elastyczność stawów. Nasz organizm jest w stanie wykonać większą liczbę dłuższych ruchów niż miałoby to miejsce podczas innych aktywności. To dlatego pływanie jest nieodzownym elementem rehabilitacji po urazach stawów kolanowego czy skokowego.
 • Rozciąga i relaksuje mięśnie:
  Pływanie to doskonała odnowa biologiczna dla naszych mięśni. Podczas wysiłku fizycznego często pojawia się w nich kwas mlekowy, który powoduje zakwasy. Rekreacyjne pływanie pozwoli na ich usunięcie, a zmęczony organizm szybciej zregeneruje się po wysiłku. Co istotne podczas pływania ciało jest lekkie dzięki czemu nie przeciążymy naszego organizmu.
 • Wyzwala endorfiny – hormon szczęścia:
  Naukowe badania potwierdziły, że osoby regularnie chodzące na basen rzadziej mają depresję, wpadają w złość czy odczuwają niepokój. To dzięki hormonowi szczęścia czyli tzw. endorfinom. Udowodniono, że każdy z nas wytwarza je, nawet podczas najmniejszego wysiłku fizycznego. Endorfiny działają także przeciwbólowo, zatem warto regularnie pływać, gdyż to naturalny sposób na podniesienie poziomu szczęścia i radości.
 • Jest niezbędnym elementem w leczeniu i rehabilitacji chorób cywilizacyjnych:
  Pływanie i inne formy aktywności w wodzie przeciwdziałają i pomagają w leczeniu coraz częściej występującymi chorobami cywilizacyjnymi. Schorzenia układu kostno-stawowego, sercowo-naczyniowego, czy bóle mięśni – to lista najczęstszych problemów. Dzięki odpowiedniemu treningowi lub zajęciom w wodzie możemy wykonać ćwiczenia ogólnorozwojowe, które wzmacniają, rozciągają i uelastyczniają mięśnie. Wodne środowisko umożliwia wykonywanie ćwiczeń, które bywają niemożliwe do wykonania na sali gimnastycznej, co ma niebagatelne znaczenie dla seniorów.
 • Obniża ciśnienie krwi i reguluje cholesterol:
  Częsty kontakt z wodą pozwala na lepszą kontrolę cholesterolu. Jak wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie Toledo, pływanie zwiększa ilość „dobrego” cholesterolu HDL i trzyma we właściwych granicach poziom „złego” LDL. Z kolei szybkie pływanie poprawia metabolizm na wiele godzin. Pływanie jest również wskazane dla osób po zawale serca, gdyż pobudza układ krążenia, a dzięki temu obniża się ciśnienie krwi.
 • Wzmacnia układ krążenia:
  Regularne korzystanie z basenu świetnie wpływa na serce i układ krążenia. Badania wykazały, że osoby, którzy pływają 3 razy w tygodniu po 60 minut, mają aż o 26 procent mniejsze ryzyko zawału. Intensywniejszy przepływ krwi wzmacnia naczynia krwionośne mięśni i włókna mięśnia sercowego. Dzięki temu stają się one silniejsze, elastyczniejsze i grubsze a jednocześnie zmniejsza się ciśnienie krwi tętniczej.
 • Zwiększa wydolność organizmu:
  Badania USA Fitness Association wskazały, że pływanie jako dyscyplina sportowa daje więcej korzyści niż pozostałe sporty. Tylko 30 minutowe pływanie spala więcej kalorii niż inne aktywności na lądzie. Pływanie zwiększa też wentylację płuc. Dzięki regularnemu pływaniu maksymalny pobór tlenu, który jest miarą wydolności, może zwiększyć się aż o 11% po 10 tygodniach . Dla porównania bieg na bieżni poprawi ten parametr tylko o 1,5%.
 • Ułatwia spalanie kalorii i redukcję tkanki tłuszczowej:
  Podczas pływania woda tworzy opór, którego pokonania wymaga dużej siły. Już godzinna wizyta na basenie powoduje spalenie ok. 600 kcal. Jednocześnie rozwijamy nasze mięśnie i zmniejszamy obwód w talii. Pływanie powoduję także redukcję cellulitu. Zaleca się pływanie kilkoma stylami. Dzięki temu nasze całe ciało będzie pobudzone do pracy, co ułatwi redukcję tkanki tłuszczowej.